NOVATOP na czerwonym dywanie w Cannes! - Novatop

NOVATOP na czerwonym dywanie w Cannes!

Od 17 do 20 października we francuskim mieście Cannes, tuż pod schodami słynnego Pałacu Festiwalowego, który jest jedną w głównych scen słynnego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego, stanął wyjątkowy drewniany budynek wykonany z paneli NOVATOP. Firma Banijay, która tworzy i dystrybuuje treści dla telewizji i platform multimedialnych na całym świecie, wybrała ten materiał do swojej ekspozycji na festiwalu MIPCOM. Zrównoważony budynek zaprojektowany przez architekta Nicola Spinetto, został ukończony w cztery dni.

Pawilon jako demonstracja zrównoważonego rozwoju

Współczesny pawilon wystawowy nie służy jedynie prezentacji wystawcy, ale przede wszystkim reprezentuje ideę firmy. „Ten przełomowy, ekologiczny projekt pokazuje zaangażowanie firmy Benijay w zrównoważony rozwój i jest deklaracją naszej misji zmniejszenia śladu węglowego i ogólnego pozytywnego wpływu na środowisko” – mówi Cathy Payne, dyrektor generalny Banijay Rights, globalnego oddziału dystrybucyjnego Banijay. System NOVATOP był idealnym wyborem ze względu na swoją stabilność czy wszechstronność zastosowania, ale przede wszystkim wpisuje się w ideę zrównoważonego rozwoju. Jego największą wartością dodaną była niewątpliwie wyjątkowa jakość powierzchni, które w pełni sprawdziły się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, tworząc w mieście oazę natury pachnącą drewnem. Wewnątrz zainstalowano panele akustyczne tej samej marki, dzięki czemu uzyskano komfortową akustykę przestrzenną nawet w tak ruchliwym i otwartym obszarze.

Wybudować, rozebrać, wywieźć i wykorzystać ponownie

Specyfika budowy, a także produkcji wynikała z faktu, że nie była to konstrukcja stała, ale pawilon wystawowy, który firma Benijay musiała nie tylko postawić w ciągu czterech dni, ale także zdemontować, usunąć i bezpiecznie przetransportować w kolejne miejsce po zakończeniu wystawy. Dlatego ORATI i Nicola SPINETTO Architectes nie pozostawili niczego przypadkowi i najpierw zbudowali z NOVATOP jedną eksperymentalną konstrukcję o nazwie Giverny, dzięki której przekonali klienta, że wszystko będzie z pewnością działać. Pomysłowością wykazał się także producent, gdy musiał opracować kilka specyficznych detali, ze względu na konieczność wielokrotnego montażu i demontażu oraz zachowania jakości wizualnej konstrukcji z obu stron, co jest zupełnie czymś wyjątkowym dla instalacji zewnętrznej. Powierzchniową izolacją przeciwpożarową wykonano wcześniej we współpracy z francuską firmą.

Materiał o ogromnym potencjale

„Realizacja pawilonu w Cannes dosłownie mnie zaskoczyła. Ze względu na ilość kontraktów nie mam idealnego wglądu w każdy z nich, a ten był trzymany przez klienta w tajemnicy do ostatniej chwili. Nie było żadnych problemów podczas przygotowań i produkcji, każdy w naszym zespole wykonał swoją pracę perfekcyjnie, za co należą się wszystkim podziękowania. A wynik? Jestem podekscytowany. To dowód na to, że NOVATOP jest postrzegany jako symbol zrównoważonego budownictwa, ale ma też ogromny potencjał designerski – został postawiony na czerwonym dywanie, gdzie fotografują się przy nim światowe gwiazdy – bardziej symbolicznie nie można było tego pokazać” – uśmiecha się inż. Jiří Oslizlo, prezes zarządu spółki AGROP NOVA, która produkuje NOVATOP.

Każdy projekt podnosi poprzeczkę wyżej

Tymczasowy pawilon został zbudowany przez NOVAWOOD SYSTÈMES, doświadczony francuski zespół, w niewiarygodnym czasie czterech dni, a jego demontaż zajmie jeden dzień mniej. Budynek otrzymał prestiżowe oznaczenie BBCA, które ocenia cały cykl życia budynku i w formie certyfikatu potwierdza jego niską emisję śladu węglowego. Po festiwalu zdemontowana konstrukcja zostanie zmagazynowana we Francji i ponownie wykorzystana podczas podobnego wydarzenia w przyszłym roku. Ta udana realizacja jest wynikiem synergii wielu wykwalifikowanych ludzi, którzy kochają pracę z drewnem i wykorzystują know-how NOVATOP. „Chcemy zostać liderem w jakości wykonania detali i powierzchni płyt CLT, szczególnie w Europie. To właśnie przy takim projekcie mamy okazję udowodnić wyjątkowość naszego systemu i jego elastyczność. Ta realizacja znów nam podniosła poprzeczkę. Będę się już powtarzał, ale NOVATOP to po prostu styl życia” – dodaje Jiří Oslizlo.